favorite_border
مورد علاقه ها 0

نصب پلاک گوش راهکاری به سمت حرفه ای شدن

دامداری امروزی کاملا وابسته به ثبت مشخصات دام هاست. در واقع بدون ثبت اطلاعاتِ دام هایی که به صورت پرواری و یا داشتی نگهداری می شوند، دامداری حرفه ای کاملا بی معناست.


تنها با شناخت هر دام به صورت انفرادی است که می توانیم به رکوردهای میانگین استناد کنیم و در مورد آینده دامپروری خود تصمیم گیری کنیم. برای مثال اگر تلاش می کنیم میزان بره زایی در گله را به ازای هر راس افزایش دهیم، می بایست دام هایی که کمتر از میانگین مورد نظر ما عمل میکنند را حذف نماییم. چگونه این دام را شناسایی و حذف کنیم؟ تنها زمانی که آن دام دقیقا شناسایی شود.


یا فرض کنید قصد داریم میزان تولید بزهای خود را از 3 کیلو به 5 کیلو در روز افزایش دهیم. از مشاورین کمک میگیریم، جیره را بهبود می دهیم و سازه های مان را نوسازی می کنیم. اما در نهایت بزهایی هستند که به علت پایین بودن ظرفیت ژنتیکی خود به این تغییرات روی خوش نشان نمی دهند و در عمل تغییری در تولیدشان مشاهده نمی شود. چگونه این گروه از دامها را باید شناسایی و حذف کنیم؟ پاسخ ساده است. ابتدا باید آن ها را بشناسیم تا بتوانیم حذف شان کنیم. شناسایی چگونه صورت می گیرد؟ فقط از طریق شماره گوش یا پلاک شناسایی.


در مثالی دیگر چوپان به نمایندگی از دارنده دام، آنها را جهت چرا به مرتع و بیرون از فارم می برد. از کجا بفهمیم با وجود همه هزینه ها برای تولید دام با ظرفیت ژنتیکی بالا، تولید نوزادان سالم و با وزن گیری بالا، چوپان، دام سنگین وزن ما را با دام دیگر تعویض نکرده است؟ جواب همچنان یک چیز است. پلاک شناسایی دام.

مثال ها از این دست بسیارند و دامداران به تجربه با مسایل بسیار زیادی آشنا هستند که نیاز به تکرار آنها نیست.


ثبت مشخصات دام امروزه یک فرایند لوکس نیست، یک الزام و یک عملیات تجاری است. اطلاعات دام خود را ثبت کنید و از مدرنترین و بهترین روش ها استفاده کنید. هیچ وقت برای خرید پلاک و یا تجهیزات شناسایی دام صرفه جویی نکنید. اطلاعات ژنتیکی دام های شما و قیمت دام شما بسیار بیشتر از پلاک خریداری شده است. هزینه پلاک در برابر سایر هزینه ها مانند دارو هیچ است.


دامداری یک سرگرمی نیست! یک شغل و یک تجارت مدرن است. برخی از بزرگترین سرمایه داران کشورها دامدارها هستند. هزینه پرورش یک راس دام بالاست . تهیه خوراک، اجاره زمین، دارو و درمان، حقوق کارشناس و کارگر، تلفات، ساخت و نگهداری سازه و تاسیسات، مصرف برق و انرژی، سوخت پول در زمان فروش دام و استرس های شبانه و روزهای بدون تعطیلی دامدار همه گی هزینه هایی گزاف و سرسام آور هستند.

با نصب اصولی و علمی پلاک و تهیه پلاک تولید شده با استانداردهای روز، تصمیم های مدیریتی بهتری خواهید گرفت و هزینه صرفه جویی شده راندمان گله شما را بهبود خواهد بخشید.


اگر مقاله مهم " شماره زنی روی گوش گوسفند و بز " را نخوانده اید توجه شما را به این قسمت از مقاله جلب میکنیم:

در یک تجربه عملی، بعد از یک سال ثبت مشخصات در گله ای در گنبد کاووس مشخص شد از بین 700 راس میش مولد همزمان سازی شده، 43 راس میش علیرغم صرف هزینه همزمان سازی و قوچ اندازی در 3 مرحله ، آبستن نشده اند. به این معنی که این میش ها 150 تا 180 روز فقط مصرف کننده بوده و هیچ سودی برای دامدار نداشته اند. این آمار بدون انجام ثبت مشخصات هرگز به دست نمی آمد.


استفاده از پلاک با کیفیت یعنی امنیت داده ها، امنیت داده ها یعنی امکان تصمیم گیری مدیریتی صحیح و تصمیم به موقع به معنای تبدیل هزینه به سود است . همه انواع پلاک گوش، پلاک گردنی و پلاک های الکترونیکی تنها به یک دلیل تولید می شوند. کمک به دامدار جهت تصمیم گیری سریعتر و صحیح تر. یادآوری می شود که قیمت یک دام و هزینه هایی که برای آن میشود در قبال قیمت بهترین نوع پلاک هیچ است.

لطفا بسته به نیاز خود، بهترین پلاک را انتخاب کنید تا بتوانید در آینده، شجره گله خود را مورد بررسی قرار دهید.


و در پایان، برای اینکه بدانید دامداری در ایران به چه اندازه حرفه ای شده است از شما تقاضا می کنیم مقاله تخصصی که در زیر معرفی شده است را مطالعه فرمایید. دامدار مدرن امروزی برای حداکثر سودآوری می بایست سطح بالایی از دانش علمی در زمینه کاری خود داشته باشد:

مدیریت مالی موفق واحدهای گاوداری شیری
773
0
 
1
دیدگاه ها