مورد علاقه ها 0

فیبر شیردوشی

تعویض فیبر وکیوم

در تمامی انواع پمپ خلا روغنی، قطعه ای به نام فیبر یا تیغچه وجود دارد که وظیفه آن لغزیدن بر روی پوسته، بیرون راندن هوا از پمپ و تولید خلا است. نبود فیبر به علت خرد شدن آن در زمان حرکت پمپ، علاوه بر آسیب به دیواره پمپ وکیوم، منجر به از دست دادن خلا خواهد شد.

در تصویر زیر پمپ وکیومی مشاهده می شود که به علت پایین بودن کیفیت فیبرها (در دو شیار که با رنگ زرد مشخص شده است)، فیبرها خرد شده اند.از نظر ابعاد فیبرها می بایست اندازه ای بسیار نزدیک به شیار روتور داشته باشند. به این معنی که بعد از قرار گرفتن در شکاف روتور، فیبر اصطلاحا در داخل شیار لق نزند در غیر این صورت لرزش فیبر در شیار منجر به شکسته شدن سریع فیبرها خواهد شد.

همچنین ارتفاع فیبر باید به گونه ای باشد که کمی پایین تر از لبه شیار روتور قرار بگیرد. به این معنی که اگر نخی به دور روتور پیچیده شود نمی بایست سطح فیبر را لمس کند. بالاتر بودن سطح فیبر از شیار، منجر به برخورد فیبر به پوسته پمپ خلا، کوبیده شدن و سپس خرد شدن آن می شود.به مرور و با کارکرد دستگاه، فیبر ساییده می شود. در صورت پایین بودن کیفیت فیبر، تیغه سریع تر از معمول می سوزد و کوتاه می شود و در نتیجه فضای لازم برای تولید خلا، بین روتور و پوسته پمپ ایجاد نمی شود. به تدریج و با بروز این حالت، خلا کمتری تولید می شود و درجه نشانگر خلا (که بعد از پمپ وکیوم تعبیه شده است) دارای نوسان خواهد بود.

در صورت تولید فیبر پمپ خلا از مواد اولیه نامناسب، بافت فیبر روغن را جذب می کند و تیغه متورم می شود. در این حالت به علت تغییر سایز و ضخامت، فیبر به خوبی بر روی پوسته قرار نمی گیرد و گاه به علت گیر کردن در شیار روتور، در هنگام گردش از محل خود خارج نمی شود و در عمل دیگر خلا تولید نمی گردد.یکی از علایم نامساعد بودن وضعیت پمپ خلا آن است که با برداشتن دو تا سه خرچنگی در انتهای سالن شیردوشی در زمان دوشش، بقیه خرچنگی ها از پستان جدا می شوند و شیردوشی متوقف می گردد. در این حالت یونیت وکیوم شیردوشی توان جبران خلا از دست رفته را ندارد و می بایست سرویس شود.


تعویض فیبر و ذغال پمپ خلا

گرچه تعویض و سرویس کلیه قطعات شیردوشی می بایست توسط کارشناس خبره انجام پذیرد، با این حال در صورتیکه خود اقدام به تعویض فیبر می نمایید می بایست روش زیر را دنبال کنید.

توجه:

اگر پمپ روغنی است، دارای تیغچه و فیبر می باشد.

اگر پمپ وکیوم از نوع پمپ خشک و بدون روغن می باشد، در این حالت به جای فیبر در داخل شیارهای روتور، ذغال جایگذاری شده است. توجه داشته باشید که بر خلاف فیبر، ذغال بسیار شکننده و حساس است و می بایست با آرامش و دور از ضربه، جابجا شود.

  • پمپ رو به گونه ای قرار دهید که درب آن به سمت بالا باشد.
  • درب پمپ را باز کنید و روتور را به آرامی خارج کنید.
  • اگر روتور به آسانی از جای خود خارج نمی شود، با چوب به قسمت پشتی روتور ضربه بزنید تا در جای خود آزاد شود. اکنون روتور را بیرون بیاورید.
  • ذغال های قدیمی یا فیبرهای قدیمی را خارج کنید.
  • اکنون بررسی کنید که داخل شیارها جسم خارجی و یا فیبر خرد شده وجود نداشته باشد.
  • روتور و داخل پوسته را با بنزین یا گازوییل بشویید و دیواره داخل پمپ خلا را از هر گونه جسم خارجی پاکسازی کنید.
  •  فیبر یا ذغال جدید را جایگذاری کنید. ممکن است فیبرها (در طول و عرض) کمی بزرگتر از سایز شیار باشند. با کاغذ سمباده نرم، به آرامی لبه های اضافی را خارج از پمپ بسایید تا با لبه شیار روتور همسان شو.
  •  روتور را داخل پوسته قرار دهید و  درب پمپ را ببندید. دقت کنید که درب پمپ معمولا دارای زایده ی راهنما جهت قرارگیری در جای درست است.


علت خرابی فیبر:

گاهی شکستگی فیبرها به علت تاب برداشتن شفت روتور یا خرابی بلبرینگ هاست که منجر به لنگ چرخیدن روتور می شود. در این حالت شفت یا محور روتور می بایست تنظیم و اصطلاحا ساعت شود که توصیه می شود این عملیات توسط کاردان و کارشناس خبره انجام پذیرد. یادآور می شود که تنظیم محور پمپ در دامداری تقریبا غیرممکن است و نیاز به تجهیزات ویژه ای دارد.

در تصویر زیر سایش ناشی از برخورد روتور با درپوش پمپ 2800 لیتری که به علت خرابی بلربرینگ ها ایجاد شده است را مشاهده می کنید. این نارسایی در نهایت منجر به شکستگی فیبرها شده است.

یکی دیگر از علت های خرابی، پایین بودن کیفیت فیبر است. جنس تیغچه می بایست به گونه ای باشد که تحمل دمای بالا را داشته باشد و روغن را به خود جذب نکند.

روغن بی کیفیت نیز ممکن است باعث از بین رفتن فیبر پمپ شود. روغن کاری ضعیف و خنک نشدن پوسته به علت پایین بودن کیفیت روغن، باعث از بین رفتن فیبرها می شود.

18
0
 
0
لینک کوتاه:
دیدگاه ها