favorite_border
مورد علاقه ها 0

شستشوی دستگاه سیار شیردوشی

بسیاری از دامدارانی که از دستگاه شیردوش سیار استفاده می کنند توجه کافی به شستشوی آن نمی کنند. در نتیجه مشاهده می شود که خرچنگی ها آلوده به لخته شیر و چربی است. شیلنگ های شیر کدر شده است و ظرف بیدون شیر در صورتیکه در آن مدتی بسته باشد بوی زننده و تندی می دهد. همه علایمی که نشان می دهد به شستشوی دستگاه توجه کافی نشده است. نتیجه این بی توجهی به شستشو، کاهش طول عمر دستگاه شیردوش، خرابی شیر و افزایش هزینه های دامدار است.

توجه کنید که خرچنگی شیردوشی محل بسیار خوبی برای تجمع باکتری ها است؛ زیرا جریان هوا در آن وجود ندارد. لاینرها ارتباط بین بدن دام شما با باکتری های به انتظار نشسته در کاسه خرچنگی هستند. زمانی که شما خرچنگی را نظافت نکنید، در صورت برگشت شیر به داخل پستان (به علت تنظیم نبودن دستگاه، فشار بالای خلا و یا هوا کشیدن لاینرها)، با دست خود دام تان را مبتلا به ورم پستان کرده اید و آن را در آستانه حذف از گله قرار داده اید.

بسته به اینکه چه تعداد دام می دوشید حداقل یک بار در هفته را می بایست به باز کردن قطعات واحد دوشنده و ضدعفونی آنها با آب داغ و شوینده های قلیایی و اسیدی (حداقل با مایع ظرفشویی) اختصاص دهید.

در این میان اگر واشرها و قطعات شیردوش نیاز به تعویض داشت متوجه خواهید شد و نسبت به برطرف کردن آنها اقدام می نمایید.

شیلنگ های شیردوشی را با برس شیلنگ شوی بشویید و اجازه ندهید سنگ شیر و لخت های بزرگ بر روی آنها تشکیل شود. حتی اگر شیر دوشیده شده را می فروشید اینگونه تصور کنید که فرزندان شما همین شیر را خواهند نوشید. به عنوان یک دامدار ما مسول سلامت اطرافیان خود هستیم.

توجه داشته باشید اگر دستگاه را همواره تمیز نگه ندارید به جایی خواهید رسید که شیر شما از لبنیاتی و یا سکوی جمع آوری شیر برگشت خواهد خورد و دیگر تلاش شما برای ضدعفونی قطعات دستگاه ثمری نخواهد داشت و در نهایت مجبور می شوید همه لوازم موجود در مسیر شیر را تعویض کنید.


لطفا برای آگاهی از نحوه شستشوی دستگاه شیردوش تان این مقاله را مطالعه فرمایید:

401
0
 
2
دیدگاه ها