favorite_border
مورد علاقه ها 0

برخی سوالات رایج در خصوص شماره گوش و پلاک های شناسایی دام

آیا شماره گوش ها از یک جنس تولید می شوند یا کیفیت های مختلفی دارند؟

شماره گوش های تولیدکنندگان متفاوت، از مواد مختلفی تشکیل شده اند که هر کدام کارایی خاص خود را دارند. با این حال پلی اورتان بهترین و با دوام ترین ماده ای است که در تولید پلاک گوش استفاده می شود. از طرف دیگر تولیدکنندگان برای کاهش قیمت پلاک مورد استفاده در دام های پرواری و کشتارگاهی، از ترکیبات ارزانتر و کم دوام تر استفاده می کنند. بسته به مورد استفاده، دامدار به تشخیص خود از پلاک با دوام یا کم دوام استفاده می کند.


آیا امکان استفاده از هر شماره گوشی برای هر دامی وجود دارد یا هر دام پلاک گوش مخصوص به خود را دارد؟

برای هر دام شماره گوش مخصوص به آن تولید می شود و نباید یک نوع پلاک را برای همه دام ها استفاده کرد. گوش دام های مختلف سایزهای مختلفی دارد و ضخامت آن ها نیز مختلف است. گوش بره و بزغاله ضخامت گوش گوساله را ندارد و این تفاوت در دوران بلوغ دام بیشتر هم می شود. پلاک بزرگ برای دام کوچک منجر به اذیت شدن دام و نا آرامی آن می شود و پلاک کوچک در دام بزرگ نیز به خوبی خوانده نمی شود. به صورت یک اصل کلی، هر چه دام بزرگ تر باشد از پلاک بزرگ تری استفاده می شود. همچنین از پلاک های ارزان قیمت کم دوام، برای دام های داشتی که می بایست برای سال ها در گله بمانند استفاده نمی شود.


چه شماره گوشی برای خوانده شدن از فاصله دور مناسب است؟

چندین فاکتور بر میزان خوانا بودن پلاک گوش موثرند. شماره گوش بزرگ، راحت تر خوانده می شود. پلاک گوشی که دارای گردن بلندتری باشد بعد از نصب، از گوش دام فاصله می گیرد و راحت تر دیده می شود. به نظر می رسد رنگ زرد پلاک نیز در مقایسه با سایر رنگ ها از دید بهتری برخوردار است. و هر چه اثر لیزرپرینت یا ماژیک مخصوص پلاک گوش پر رنگ تر باشد خوانده شدن از فاصله دور راحت تر صورت می گیرد.


مدت زمان ماندگاری شماره گوش بر روی گوش دام به چه عواملی بستگی دارد؟

اولین و مهمترین عامل کیفیت پلاک است. سپس می توان از شرایط آب و هوایی نام برد که آن هم با کیفیت پلاک رابطه مستقیم دارد. شرایط سالن های نگهداری دام مانند وجود موانع، فنس، کله بند و مانند آن ممکن است باعث کنده شدن پلاک از گوش شود. در پلاک های دو تکه جنس میخ و هم سان بودن آن با پلاک نیز بر ماندگاری پلاک بر روی گوش بسیار موثر است.


آیا شماره گوش ها در شرایط آب و هوایی مختلف کیفیت خود را حفظ می کنند؟

پلاک گوش ها از موادی تولید می شوند که در دماهای مختلف، کیفیت و انعطاف پذیری خود را حفظ کنند. به این معنی که از یک مدل پلاک گوش می توان در گرم ترین و هم زمان در سردترین شرایط آب و هوایی استفاده نمود بدون اینکه نگران کاهش کیفیت آن بود. پایین بودن کیفیت پلاک در سرما موجب شکسته شدن پلاک و گرم بودن و رطوبت زیاد منجر به بشقابی شدن شماره گوش می شود.


آیا امکان این وجود دارد که اطلاعاتی از قبیل نام دامداری، نام شرکت و شماره تلفن را بر روی شماره گوش چاپ کرد؟

امکان استفاده از این امر با دستگاه لیزر وجود دارد. لطفا توجه شود که در این حالت پلاک می بایست قابلیت لیزرپرینت داشته باشد. یعنی در زمان تولید مواد حساس به لیزر به آن اضافه شده باشد. پلاک های خام ایرانی معمولا قابلیت لیزر شدن را ندارند اما پلاک های خام خارجی اغلب قابل لیزر شدن هستند. برای پرینت لیزری هزینه مشخصی دریافت می گردد که در صورت طولانی و زمان بر بودن فرآیند لیزر، این مبلغ افزایش می یابد.


آیا از هر ماژیکی برای ثبت اطلاعات بر روی شماره گوش می توان استفاده کرد یا صرفا باید از ماژیک مخصوص پلاک گوش استفاده شود؟

ماژیک های رایج در بازار برای نوشتن روی شماره گوش مناسب نیستند زیرا ماندگاری آنها در اثر عوامل محیطی کم است و به زودی اثر جوهر آنها پاک می شود. ماژیک های مخصوص پلاک گوش علاوه بر فرمولاسیون خاص، دارای مواد ضد اشعه ماورا بنفش هستند و در اثر تابش نور خورشید اثر جوهر کمرنگ نمی شود. همچنین سرعت نفوذ جوهر ماژیک به داخل بافت پلاک و خشک شدن آن سریع تر از ماژیک های صنعتی و لوازم تحریری است.


آیا شماره گوش ها قابل استفاده مجدد هستند یا باید بعد از هر بار استفاده دور ریخته شوند؟

از نظر امنیتی و بهداشتی پلاک گوش ها نمی بایست قابل استفاده مجدد باشند. پلاک های دو تکه بعد از فک شدن خراب می شوند و پلاک های یک تکه نیز بعد از فک شدن، تیزی سابق را برای ورود به گوش ندارند. با این حال برخی پلاک های گردنی را می توان در صورت سالم بودن برای دوره های بیشتری استفاده نمود. به عنوان یک اصل کلی پلاک را بعد از استفاده دور بریزید.

483
0
 
1
دیدگاه ها