favorite_border
مورد علاقه ها 0

چه دستگاه شیردوشی مناسب دامداری شماست؟

فرض کنید شما مقداری پول دارید (کم یا زیاد آن مهم نیست) و قصد دارید با آن، یک دستگاه تولید کالایی خاص خریداری کنید. 
قبل از خرید مدت ها تحقیق و در نهایت دستگاهی را خریداری می کنید. مدتی بعد از خرید دستگاه متوجه می شوید ظرفیت دستگاه کمتر از امکانات تولید شماست. شما می توانستید روزانه یک میلیون تومان تولید داشته باشید اما سرعت دستگاه به اندازه نهصد هزار تومان است. یعنی شما روزانه 100 هزار تومان و سالانه بیش از 36 میلیون تومان از دست خواهید داد. درآمدی که تنها با کمی پرس و جو و خرید یک دستگاه بهتر می بایست در جیب شما باشد.

دام شما، پول و پستان دام شما توان تولید شماست. دستگاه شیردوش هم نقش همان دستگاه تولید را ایفا می کند.

با یک محاسبه ساده اگر تنها یک گاو بدوشید و توان تخلیه دستگاه شیردوش شما هر روز 200 سی سی کمتر از توان تولید دام تان باشد، این مقدار در یک دوره شیردهی استاندارد برابر با تقریبا 60 کیلو شیر است که پول آن وارد جیب شما نشده است؛ حال این عدد را در تعداد دامی که در حال حاضر با یک دستگاه با توان پایین می دوشید ضرب کنید. بدون شک به عدد بزرگی خواهید رسید.

اکنون این سوال مطرح می شود که از کجا تشخیص دهم کدام برند دستگاه شیردوش مناسب تر است؟

یکی از مهمترین فاکتورهای خرید دستگاه شیردوش به روز بودن تکنولوژی آن است.

در هر ضربان پولساتور حدود 300 سی سی شیر از پستان گاو پر تولید امروزی به خرچنگی وارد می شود. اگر ظرفیت خرچنگی دستگاه شیردوش شما کمتر از این مقدار است مانند این است که شما شیر آب را تا آخر باز کنید و بخواهید یک لیوان را پر از آب کنید. با این تفاوت که شیر از خرچنگی بیرون نمی ریزد، بدتر از آن با فشار به داخل پستان باز می گردد و مشکلات پستانی مانند ورم برای دام شما ایجاد می کند.

دامدار هزینه زیادی برای داشتن دام های اصلاح نژاد شده می کند و با صرف هزینه های سنگین خوراک و مدیریت، تلاش می کند بیشترین شیر را از هر راس دام استحصال کند. اما مشکل آنجاست که بخواهیم خودروی تندروی خود را بر روی جاده خاکی برانیم. پرورش و نگهداری گاو پرشیر امروز نیاز به دستگاه های مدرن و با محاسبات روز صنعت دامپروری دارد؛ در غیر این صورت دستگاه شیردوش، خود باعث افت شیر و کاهش تولید خواهد شد. به بیان دیگر گاو شما می تواند پنجاه لیتر شیر در روز تولید کند اما دستگاه شیردوش شما نمی تواند این مقدار شیر را تخلیه کند و در نتیجه تولید گاو کاهش خواهد یافت.


پولساتورهای با تکنولوژی سی سال پیش برای دوشش مداوم و ساعت کارکرد بالا طراحی نشده اند. ضربان نامنظم پولساتور و افت عملکرد آن بعد از چند ساعت دوشش، منجر به بروز ورم پستان در بهاربندهایی می شود که در آخر دوشیده می شوند.

در مقایسه با دانش روز دامپروری، همواره باید از خود بپرسیم محاسبات طراحی دستگاه شیردوشی که قصد خرید آن را داریم به چه صورت است؟ آیا خلا دستگاهی که به ما معرفی می شود بالا نیست؟ آیا دارندگان یک برند خاص مدام با هایپرکراتوزیس یا پرولاپس سرپستان ها مواجه نیستند؟ آیا برخی شرکت های سازنده دستگاه شیردوش برای جبران کاستی های دستگاه خود مجبور به بالا بردن خلا دستگاه نشده اند تا ساعت شیردوشی بیش از اندازه زیاد نشود؟

هزینه های تحمیلی به دامدار ناشی از گاو مبتلا به هایپرکراتوزیس، میزان افت شیر ناشی از ورم پستان به علت بسته نشدن سرپستان ها و حذف دام های مبتلا چقدر است؟ آیا مجموع این هزینه ها در طول سالیان استفاده از دستگاه شیردوش کم کیفیت و یا بدون سرویس مناسب، بیشتر از قیمت خرید آن دستگاه نیست؟

موارد ذکر شده در بالا تنها مربوط به هزینه های مستقیم آسیب به دام ناشی از خرید شیردوش کم کیفیت است. هدف تولید کننده شیر، تولید شیر با کیفیت است. جدا از مسوولیت ما در قبال سلامت جامعه به واسطه تولید شیر با کیفیت، دامدار نباید به خاطر پایین بودن کیفیت لوله های استیل انتقال شیر مدام در هر حال تحمل جریمه های کارخانه های جمع آوری شیر باشد؛ و یا سالانه هزینه تعویض لوله هایی را بپردازد که قرار بوده است ده سال و بیشتر در دستگاه شیردوش کار کنند.

شرکت های مختلفی به بازار شیردوشی وارد می شوند و خدمات رسانی می کنند. کیفیت های مختلف دستگاه ها، نحوه سرویس رسانی و نحوه انتخاب دستگاه شیردوش جدید در یک دامداری باسابقه از جمله روش هایی است که شما می توانید تصمیم بگیرید کدام دستگاه بیشترین تولید شما را تضمین می کند.

مهم نیست که چه مقدار پول برای سرمایه گذاری در بخش دامداری در نظر گرفته اید اما مهم است که هر ریال پول شما چگونه بیشترین درآمد را می تواند روانه جیب شما کند.

لطفا به دقت بررسی کنید و از خود بپرسید چرا تمام دامداران بزرگ منطقه شما فقط از یک برند خاص استفاده می کنند؟ اختصاص سهم بیش از ۷۰ درصد از کل واحد های دوشنده ایران به یک برند نشانه چیست؟

در سال های اخیر دامداران بخش خصوصی نیز به سمت یک برند خاص سوق پیدا کرده اند. علت کاملا مشخص است. امنیت سرمایه ایشان فقط در یک جا حفظ شده است. اگر در حال تاسیس یک دامداری شیری هستید و یا قصد خرید یک دستگاه شیردوشی را دارید مطمئن شوید شرکت سازنده دستگاه در دامداری شما قصد آزمون و خطا ندارد. دامداری شما آزمایشگاه نیست. یک بنگاه اقتصادی است.

649
0
 
1
دیدگاه ها