favorite_border
مورد علاقه ها 0

شستشوی دستگاه شیردوش

شستشوی دستگاه شیردوش سیار:

براى تميز كردن و شستشوی دستگاه شيردوش سيار، سطلی به ظرفیت حدود 20 لیتر لازم است كه در آن آب، سود يا اسيد را می ریزیم و سپس خوشه شيردوشى را داخل آن قرار مى دهيم. پس از روشن کردن دستگاه، آب و مواد شوینده از خرچنگی و لاینرها عبور می کنند و پس از شستشوی شيلنگ وارد بیدون یا ظرف جمع آوری شیر می شوند. به این طریق، بیدون شیر هم ضدعفونی می شود. 

در صورت استفاده از مواد اسیدی و قلیایی برای شستشوی دستگاه، می بایست مراحل فوق با آب تکرار شود.

لطفا روش شستشوی دستگاه شیردوش را در پایین متن ملاحظه فرمایید.


شستشوی دستگاه شیردوش ثابت: 

براى دستگاه هاى ثابت تجهيزات بيشترى لازم است:

وان: كه ظرفيت آن برحسب تعداد واحد دوشنده در نظر گرفته مي شود. به ازاى هر واحد دوشنده، حداقل ٨ ليتر حجم در نظر گرفته شود. مثلاً براى ١٠ واحد دوشنده حداقل یک وان ٨٠ ليترى لازم است.

لوله هاى ورودى آب بالاى وان بايد داراى دبى كافى باشند. بهتر است از لوله يك اينچ استفاده شود؛ در غیر اینصورت می بایست سر راه ورودى آب به وان، پمپ تعبيه شود.
لوله هاى انتقال آب می بایست از جنس استيل يا پی وی سی مقاوم در برابر حرارت انتخاب شوند و قطر آن  ها به گونه اى باشد كه حجم آب كافى را از خود عبور دهند تا واحدهاى انتهاى خط شیردوشی نیز به خوبى تميز و شسته شوند.


جتر كاپ يا كلاسترواش، محل قرار گرفتن خوشه دوشش در زمان شستشو است و انواع مختلفی دارد.


شستشوى اصولى شيردوش ٦ مرحله دارد:

  • شستشو با آب ولرم ( 30 تا 35 درجه) جهت شستن شيرآبه هایی که پس از پایان دوشش در لوله ها باقی مانده است؛
  • شستشو با آب داغ (70 تا 75 درجه) جهت شستن چربى ها (برخی این مرحله را انجام نمی دهند)؛
  • شستشو با محلول سود و آب 70 درجه جهت جرم برى و ضدعفونى؛ درصد محلول شوینده و میزان ترکیب با آب را كارخانه سازنده سود تعيين ميكند که این میزان براى سودهاى پرك معمولاً ١/٥ تا 3 درصد می باشد ( ١/٥ تا 3 كيلو پرک در صد ليتر آب). توجه نمایید که دمای آب باید 70 تا 80 درجه باشد. پوست دست ملاک مناسبی برای تعیین دمای آب نیست و می بایست از دماسنج استفاده نمایید.
  • آبکشی با آب داغ 70 درجه؛
  • شستشو با محلول اسيد و آب گرم (حدود ٤٥ درجه). معمولاً میزان اسید استفاده شده در وان ٠/٣درصد می باشد (٣٠٠ گرم اسید در ١٠٠ليتر آب).
  • آبکشی با آب داغ 70 درجه

هرگز دستگاه شيردوش را با آب جوش نشوييد.

در آبکشی اولیه از آب داغ استفاده نکنید.


شستشوی تانک ذخیره شیر یا شیر سرد کن:

کلیه مراحل ذکر شده در شستشوی شیردوش، جهت ضدعفونی بیدون و یا شیر سردکن قابل استفاده می باشد.

2957
0
 
5
دیدگاه ها
حسین رادپور:
سلام ما شیردوش داریم و خود من شیمی خوندم آیا این مقدار اسید و سود که گفتید در صد لیتر آب درست هست که ما بخوایم شیردوش رو شستشو بدیم و اینکه منظور از اسید ،اسید سیتریک هستش؟
1
 
1
تیردی :
با سلام و سپاس بابت مطالعه این مقاله، من تا به حال در خصوص استفاده از اسید سیتریک در شستشوی دستگاه شیردوش نشنیده ام و مطلبی نخوانده ام. با این حال باعث خوشحالی است اگر سایر دوستانی که در این زمینه آگاهی دارند ما را در جریان بگذارند. در زمینه دوز استفاده از اسید و قلیا در زمان دوشش، تعداد واحد دوشنده، درصد خلوص شوینده خریداری شده و توصیه برند تولید کننده محلول شیردوشی بر مقالات و نوشته ها اولویت دارد. اما اگر در این زمینه توصیه ای از فروشنده محلول شوینده دریافت نکرده اید می توانید به این مقاله استناد کنید.
2
 
3