favorite_border
مورد علاقه ها 0

آماده سازی پستان برای دوشش

آماده سازی پستان پیش از دوشش مرحله مهمی در برداشت شیر با کیفیت می باشد. هدف فراهم بودن پستان تمیز و خشکی است که با وجود سرپستانهای خشک، به مقدار کافی جهت آزادسازی شیر تحریک شده باشد.
عملکرد یکنواخت و دایمی در هر وعده شیردوشی مهم است. برخی افراد به حداقل آماده سازی پستان پیش از دوشش تاکید دارند، اما تحقیقات نشان می دهد که کمبود تحریک پستان دام، زمان دوشش را بیشتر از کاهش، در واقع افزایش می دهد. هر دو فرآیند توضیح داده شده در ادامه، می تواند موفقیت در امر دوشش را تضمین نماید:

آماده سازی سرپستانها قبل از دوشش:

1- پس از ورود دام به چال شیردوشی فقط سرپستان ها را با آب ولرم بشویید و یا با حوله مرطوب تمیز کنید تا هر گونه آلودگی با کود برطرف گردد.

برخی کارگران شیردوشی همزمان با ورود دام به چال شیردوش، با شیلنگ آب را به سمت پستان پرتاب میکنند. این کار ضمن ایجاد استرس در دام، موجب خیس شدن سطح بیشتری از پستان و سرازیر شدن آب آلوده از قسمت های بالای پستان به داخل لاینر میشود. همچنین دمای آب می بایست ولرم و گرم تر از دمای بدن دام باشد.
2- هر یک از سرپستان ها را به منظور کنترل ورم پستان و آزادسازی هورمون اکسی توسین به اصطلاح رگ زنی ( یا پیش دوشش ) کنید. با این روش، شیر باقی مانده در پستان که به احتمال زیاد دارای سلول های سوماتیکی زیاد و بار میکروبی بالاست از پستان خارج می گردد. همچنین پستان را جهت اجازه خروج شیر تحریک می کند و جریان خروج شیر را سرعت می بخشد.

این مرحله به شما در خصوص وجود ورم پستان نیز هشدار میدهد. در صورت مشکوک شدن و مشاهده علایمی از ورم پستان دام را ندوشید و به بیمارستان منتقل کنید.
3- سرپستان ها را با محلول ضدعفونی کننده آغشته کنید تا جمعیت میکروب های محیطی کاهش یابد. یک دوم تا 3/4 سرپستان ها می بایست با محلول ضدعفونی پوشش داده شوند. این مقدار فضایی از سرپستان هاست که وارد لاینر میشود. برای این منظور از ظرف دیپ کاپ یا ظرف تیت گارد استفاه نمایید.

اهمیت این قسمت در این است که لاینر به آلودگی های محیطی آغشته نمی شود و با حفظ سلامت شیر دوشیده شده از طریق کنترل بار میکروبی، باکتری ها و ویروس ها را به دام بعد منتقل نمی کند.
4- با استفاده از حوله یا دستمال یکبار مصرف برای هر گاو، سرپستان ها را کاملا خشک کنید.

میزان بار میکروبی با روش های مختلف آماده سازی سرپستانها:


آماده سازی پستان بعد از دوشش:

1- در صورتیکه دستگاه شیردوش شما مجهز به سیستم قطع کن اتوماتیک نمی باشد، پس از شناسایی دام کاملا دوشیده شده، خلا را قطع کنید و بعد از آن خرچنگی را جدا کنید. هرگز در زمان وجود خلا اقدام به جداسازی لاینرها از پستان نکنید.

بلافاصله بعد از جدا کردن خرچنگی، سرپستان ها را در محلول ضدعفونی غوطه ور سازید.2- بعد از شیردوشی، خوراک دهی کنید تا مطمئن گردید دامها حداقل به مدت 20 دقیقه بعد از دوشش هنوز سرپا هستند و ننشسته اند. دادن غذا بعد از شیردوشی باعث تشویق گاو به ایستادن برای مدت بیشتر می شود و این امر فرصتی فراهم می نماید که مجاری سرپستان ها بسته شود.
اگر سرپستان گاوی به اندازه یک ناخن به مدفوع آلوده بود، این مورد می بایست به عنوان گاو کثیف در نظر گرفته شود. به طور ایده آل بعد از جدا کردن خرچنگی، بر روی سرپستان هیچ گاوی نباید آلودگی مشاهده شود. اگر بیش از 10 درصد گاوها جزء گروه کثیف بودند مراحل آماده سازی سرپستانک مشکل دارد.

بعد از دوشش، گاوهایی که یک و یا چند کارتیه آنها توسط ماده ضدعفونی کمتر از نصف سرپستان پوشش داده شده باشد می بایست کمتر از 5 درصد باشد.


به صورت خلاصه موارد زیر را برای دوشش رعایت کنید:

1- فقط سرپستان های تمیز را بدوشید.

از آسایش دام، مناسب بودن بستر، حذف موهای زاید پستان و کوتاه نمودن موی دم، شستشو با آب تمیز و دستمال مرطوب مناسب جداگانه و برای هر راس دام مطمئن گردید.

2- هر سرپستان را جداگانه رگ زنی کنید.
ضمن ماساژ مناسب سرپستان ها برای آزادسازی اکسی توسین، با رگ زنی احتمال ورم پستان را بررسی کنید.

3- سرپستان ها را ضدعفونی کنید.
با غوطه ور سازی سرپستان ها در محلول ضدعفونی، میزان باکتری های محیطی را کاهش دهید.

4- سرپستان ها را کاملا خشک کنید.
هر پستان را با دستمال یکبار مصرف و به صورت صحیح کاملا خشک نمایید تا از ورد اب آلوده به داخل لاینر پرهیز شود.

5- خرچنگی را با دقت و به صورت صحیح متصل کنید.
از پیچ خوردگی خرچنگی و نامساعد بودن شرایط خروج شیر پرهیز کنید. خرچنگی می بایست حداقل 30 ثانیه و حداکثر تا 90 ثانیه بعد از رگ زنی به سرپستان ها متصل شود در غیر این صورت دام شیر کمتری به شما خواهد داد (مقاله)

6- خرچنگی را به دقت و بلافاصله پس از توقف جریان شیر جدا کنید.
از لیز خوردن لاینر جلوگیری کنید زیرا باعث کاهش سرعت دوشش میشود. خرچنگی را بعد از قطع نمودن خلا از پستان جدا کنید.

7- بلافاصله بعد از جدا کردن خرچنگی، سرپستان ها را در محلول مخصوص غوطه ور سازید.
بعد از جدا نمودن خرچنگی از محلول با کیفیت جهت پوشش و ضدعفونی سرپستان ها استفاده کنید.

8- بعد از شیردوشی، خوراک دهی کنید تا دام ایستاده بماند.
با تامین خوراک بلافاصله بعد از خروج دام از سالن شیردوشی، اطمینان حاصل کنید که دامها حداقل 20 دقیقه ایستاده خواهند ماند.

لطفا در صورتیکه نیاز به آگاهی در خصوص استفاده از دستگاه شیردوش سیار دارید، این مقاله را مطالعه نمایید.

337
0
 
1
دیدگاه ها