favorite_border
مورد علاقه ها 0

آماده سازی پستان برای دوشش

آماده سازی پستان پیش از دوشش مرحله مهمی در برداشت شیر با کیفیت می باشد. هدف از آماده سازی، فراهم بودن پستان تمیز، سرپستانهای خشک و به مقدار کافی تحریک شده جهت آزادسازی شیر می باشد.
برای دامدار دوشش یکنواخت در هر وعده شیردوشی مهم است. حداقل آماده سازی پستان پیش از دوشش برای ترشح هورمون های آزادکننده شیر و شیردوشی اصولی ضروری است. کمبود تحریک پستان دام پیش از دوشش، زمان دوشش را افزایش می دهد و بیماری ها و آسیب های پستانی را به علت بالا رفتن زمان دوشش به دنبال خواهد داشت.

هر دو فرآیند توضیح داده شده در ادامه، می تواند موفقیت در امر دوشش را تضمین نماید:

آماده سازی سرپستانها قبل از دوشش:

1- پس از ورود دام به چال شیردوشی فقط سرپستان ها را با آب ولرم بشویید و یا با حوله مرطوب تمیز کنید تا هر گونه آلودگی با کود برطرف گردد. توجه داشته باشید که شستشو و تمیز کردن پستان می بایست با فشار کم آب و به گونه ای انجام شود که تنها سرپستان ها مرطوب شود و آب سطح پستان و موهای پستان را خیس نکند. خیس شدن پستان ها باعث ورود آب آلوده به داخل لاینر، آلوده شدن شیر دوشیده شده و بروز مشکلات و بیماری های پستانی خواهد شد.

تصویر زیر بیانگر شستشوی غیر استاندارد پستان می باشد.برخی کارگران شیردوشی همزمان با ورود دام به چال شیردوش، با شیلنگ، آب را به سمت پستان پرتاب میکنند. این کار ضمن ایجاد استرس در دام، موجب خیس شدن سطح بیشتری از پستان و سرازیر شدن آب آلوده از قسمت های بالای پستان به داخل لاینر می شود. همچنین دمای آب می بایست ولرم و گرم تر از دمای بدن دام باشد.
2- هر یک از سرپستان ها را به منظور کنترل ورم پستان و آزادسازی هورمون اکسی توسین به اصطلاح رگ زنی ( یا پیش دوشش ) کنید. با این روش، شیر باقی مانده در پستان که دارای سلول های سوماتیکی زیاد و بار میکروبی بالاست از پستان خارج می گردد. همچنین پستان را جهت اجازه خروج شیر تحریک می کند و جریان خروج شیر را سرعت می بخشد.

این مرحله به شما در خصوص وجود ورم پستان نیز هشدار می دهد. در صورت مشکوک شدن و مشاهده علایمی از ورم پستان دام را ندوشید و به بیمارستان منتقل کنید.
3- سرپستان ها را با محلول ضدعفونی کننده آغشته کنید تا جمعیت میکروب های محیطی کاهش یابد. یک دوم تا 3/4 سرپستان ها می بایست با محلول ضدعفونی پوشش داده شوند. این مقدار فضایی از سرپستان هاست که وارد لاینر می شود. برای این منظور از ظرف دیپ کاپ یا ظرف تیت گارد استفاه نمایید.

اهمیت این قسمت در این است که لاینر به آلودگی های محیطی آغشته نمی شود و با کنترل بار میکروبی، باکتری ها و ویروس ها را به دام بعد منتقل نمی کند.
4- با استفاده از حوله یا دستمال یکبار مصرف برای هر گاو، سرپستان ها را کاملا خشک کنید تا ضدعفونی کننده ها وارد لاینر و شیر نشود. در صورت استفاده از مواد ضدعفونی کننده پیش دوشی، دستور شرکت تولیدکننده در خصوص مدت زمان لازم اثرگذاری پیش از پاک کردن محلول را رعایت کنید.

میزان بار میکروبی با روش های مختلف آماده سازی سرپستانها:


آماده سازی پستان بعد از دوشش:

1- در صورتیکه دستگاه شیردوش شما مجهز به سیستم قطع کن اتوماتیک نمی باشد، پس از تشخیص دوشش کامل دام، خلا را قطع کنید و بعد از آن خرچنگی را جدا کنید. هرگز در زمان وجود خلا اقدام به جداسازی لاینرها از پستان نکنید. وجود خلا در زمان کشیدن لاینرها منجر به اسیب به سرپستان و اسفنکتر پستان می شود.

بلافاصله بعد از جدا کردن خرچنگی، سرپستان ها را در محلول ضدعفونی غوطه ور سازید تا کانال پستانی بسته شود و عوامل بیماری زا وارد پستان نشوند. بعد از دوشش، گاوهایی که یک و یا چند کارتیه آنها توسط ماده ضدعفونی کمتر از نصف سرپستان پوشش داده شده باشد می بایست کمتر از 5 درصد باشد.2- بلافاصله بعد از شیردوشی، خوراک دهی کنید تا مطمئن گردید دامها حداقل به مدت 20 دقیقه بعد از دوشش هنوز سرپا هستند و دراز نمی کشند. دادن غذا بعد از شیردوشی باعث تشویق گاو به ایستادن برای مدت بیشتر می شود و این امر فرصتی فراهم می نماید که کانال سرپستان بسته شود.
اگر سرپستان گاوی به اندازه یک ناخن به مدفوع آلوده بود، این مورد می بایست به عنوان گاو کثیف در نظر گرفته شود. به طور ایده آل بعد از جدا کردن خرچنگی، بر روی سرپستان هیچ گاوی نباید آلودگی مشاهده شود. اگر بیش از 10 درصد گاوها جزء گروه کثیف بودند مراحل آماده سازی سرپستانک مشکل دارد.


به صورت خلاصه موارد زیر را برای دوشش رعایت کنید:

1- فقط سرپستان های تمیز را بدوشید.

موارد زیر را برای دام ها رعایت کنید:
  • تامین آسایش دام و بررسی مدت زمان دراز کشیدن 
  • مناسب بودن بستر و ضخامت آن
  • حذف موهای زاید پستان برای جلوگیری از آلودگی پستان
  • کوتاه نمودن موی دم
  • شستشوی سرپستان با آب تمیز
  • استفاده از دستمال مرطوب مناسب جداگانه برای هر راس دام
2- هر سرپستان را جداگانه رگ زنی کنید.
ضمن ماساژ مناسب سرپستان ها برای آزادسازی اکسی توسین، با رگ زنی احتمال ورم پستان را بررسی کنید.

3- سرپستان ها را ضدعفونی کنید.
با غوطه ور سازی تمام سرپستان در محلول ضدعفونی، میزان باکتری های محیطی را کاهش دهید.

4- سرپستان ها را کاملا خشک کنید.
هر پستان را با دستمال یکبار مصرف و به صورت صحیح کاملا خشک نمایید تا از ورود آب آلوده به داخل لاینر پرهیز شود.

5- خرچنگی را با دقت و به صورت صحیح متصل کنید.
از پیچ خوردگی خرچنگی و نامساعد بودن شرایط خروج شیر پرهیز کنید. لاینر می بایست 60 تا 90 ثانیه بعد از رگ زنی به سرپستان ها متصل شود در غیر این صورت دام شیر کمتری به شما خواهد داد (مقاله)

6- خرچنگی را به دقت و بلافاصله پس از توقف جریان شیر جدا کنید.
از لیز خوردن لاینر جلوگیری کنید زیرا باعث کاهش سرعت دوشش میشود. خرچنگی را بعد از قطع نمودن خلا از پستان جدا کنید.

7- بلافاصله بعد از جدا کردن خرچنگی، سرپستان ها را در محلول مخصوص غوطه ور سازید.
بعد از جدا نمودن خرچنگی از محلول با کیفیت جهت پوشش و ضدعفونی سرپستان ها استفاده کنید.

8- بعد از شیردوشی، خوراک دهی کنید تا دام ایستاده بماند.
با تامین خوراک بلافاصله بعد از خروج دام از سالن شیردوشی، اطمینان حاصل کنید که دامها حداقل 20 دقیقه ایستاده خواهند ماند.

لطفا در صورتیکه نیاز به آگاهی در خصوص استفاده از دستگاه شیردوش سیار دارید، این مقاله را مطالعه نمایید.

1509
0
 
2
دیدگاه ها