favorite_border
مورد علاقه ها 0

نقش لاینر شیردوشی در دوشش دام

لاینر شیردوشی تنها قسمتی از دستگاه شیردوش است که در تماس مستقیم با بدن دام قرار میگیرد و در نتیجه کیفیت و ویژگی های لاینر تاثیر بسیار زیادی بر روی عملکرد دوشش و سلامت دام دارد. بنابراین بسیار مهم است که بهترین نوع لاینر برای دوشش مورد استفاده قرار گیرد و اطمینان حاصل شود که دوشش با لاینرهای قدیمی و فرسوده انجام نمی پذیرد.

لاینرها دارای تنوع زیادی می باشند و بر اساس قطر دهانه، طول، قطر بدنه، شکل، مواد سازنده و برخی موارد دیگر طبقه بندی میشوند.

چرا انتخاب لاینر خوب و تعویض آن بسیار مهم است؟

از آنجاییکه لاینر در طول مدت دوشش، 2.5 میلیون بار باز و بسته می شود، به سرعت تخریب و فرسوده می گردد. به صورت ظاهری، لاینر بعد از مدتی استفاده در قسمت دهانه و بدنه شل و سست می گردد که این امر سبب افزایش فشار بر روی پستان دام و افزایش لیزخوردگی لاینر و بروز عوارضی مانند ورم پستان و یا ایجاد فشار بر روی دستگاه شیردوشی میشود.
بعد از دوشش، لاینر برای شستشو در تماس با آب داغ و در معرض مواد شوینده شیمیایی قرار می گیرد. به علت تاثیر خورندگی این مواد شیمیایی، رابر یا همان لاستیک شروع به تجزیه شدن می کند. شیر نیز در میان مدت و طولانی مدت بر روی کیفیت لاینر اثر منفی می گذارد. به این صورت که چربی شیر جذب دیواره لاینر می شود و رسوبات مانند سنگ شیر به روی سطح آن تشکیل می شود. وجود سنگ شیر و نفوذ چربی به تدریج از عمر لاستیک می کاهد و سرعت تخریب بافت مولکولی را افزایش می دهد.

چرا لاینر ها می بایست تعویض شوند؟

2000 بار تا 3000 بار بعد از دوشش توسط یک لاینر لاستیکی، درجاتی از قرمزی بر روی پوست سرپستانک ها مشاهده می گردد و آسیب به سرپستانک ها افزایش می یابد. سپس سرپستانک، مقاومت طبیعی اش را نسبت به باکتری ها و عوامل بیماری زا از دست می دهد که این امر سبب افزایش تعداد سلول های سوماتیکی ( SCC ) و افزایش ابتلا به ورم پستان میشود. بنابراین، برنامه منظم دایمی جهت تعویض لاینرهای لاستیکی (رابر) بعد از 2500 تا 3000 بار دوشش، سلامت گله و کیفیت شیر را افزایش می دهد. برای آگاهی از نحوه محاسبه طول عمر لاینر و تعداد دفعات دوشش لطفا این مقاله را مطالعه فرمایید.

با بررسی تصویرهای میکروسکوپی زیر، به خوبی مشاهده می شود که دیواره لاینر بعد از 3000 بار دوشش (تصویر شماره دو) در مقایسه با یک لاینر نو (تصویر شماره یک)، دچار تخریب شدیدی شده است و این تخریب به خوبی با کاهش اثر شوینده ها، فضای مناسبی را جهت تجمع باکتری ها و افزایش بیماری های پستانی فراهم می سازد.


 

یادآوری می گردد که استانداردهای دوشش بر اساس مواد سازنده لاینر تغییر میکنند. برای مثال لاینرهای سیلیکونی عمر مفید بیشتری دارند و دارای استانداردهای دوشش 6000 تا 8000 بار می باشند.

دوشش چگونه اتفاق میافتد؟

به صورت خلاصه، خلا حاصل از پمپ وکیوم، توسط لوله ها و شیلنگ خلا به هر کدام از لاینرها وارد می شود تا شیر را از هر یک از سرپستانک ها به صورت جداگانه خارج کند و این در حالی است که خرچنگی می بایست همچنان به پستان متصل بماند. دوشش با تماس و ماساژ لاینر بر روی تیت یا سرپستان دام حاصل می شود. این امر در اثر اختلاف فشار هوا بین محفظه شل و داخل لاینر رخ می دهد. یکسان بودن هوای داخل لاینر و محفظه شل باعث باز شدن لاینر می شود. در این زمان خلا باعث خروج شیر از پستان می شود.

 

سپس با فرمان پولساتور، حذف خلا و بازگشت فشار هوای محیط در داخل شل استیل یا پلاستکی (پشت لاینرها) لاینر بسته می شود و به دیواره سرپستان ها فشار می آورد. در این زمان جریان شیر متوقف می شود. این امر به نوعی منجر به ماساژ سرپستان ها و کاهش فشار خون در آنها نیز می شود. برای آگاهی از نحوه کارکرد دستگاه شیردوش این مقاله را مطالعه فرمایید.

در صورت استفاده از لاینر نامناسب، تاثیر خلا و بازگشت فشار بر روی لاینر و در واقع بر روی سرپستانها به خوبی انجام نمی پذیرد و شیر به خوبی دوشیده نمی شود و یا برعکس، فشار بسیار زیادی جهت تخلیه شیر به سیستم پستانی دام وارد می گردد. همچنین به خوبی آشکار است که فرایند دوشش در صورت پاره گی لاینر دچار اختلالات بسیار جدی می گردد و گاه دامدار مجبور به پرداخت هزینه هایی بسیار بیشتر از خرید یک لاینر مناسب تر می باشد.


برای مشاهده انواع لاینر شیردوشی، اینجا را کلیک نمایید.

728
0
 
2
دیدگاه ها