favorite_border
مورد علاقه ها 0

چگونه مانند یک دامدار حرفه ای باشیم


دلایل بسیاری باعث نابودی یک دامداری شیری می شود. اما بدون شک یکی از مهمترین علت ها، مدیریت سالن شیردوشی واحد پرورشی است. اگر شما یک دامداری شیری تاسیس کرده اید اما نمی دانید چگونه می بایست بیشترین شیر را از دام خود بدوشید، به احتمال زیاد به زودی ورشکست خواهید شد. این عبارت تلخ اما واقعی است.

اگر شما مبالغ زیادی بابت کارشناس، دامپزشک، کارگر و تجهیزات پرداخت می کنید تا رفاه را برای دام های خود فراهم کنید، اما تفکر شما تفکر یک دامدار صنعتی نیست به زودی دچار مشکل خواهید شد.

دام های شما خوراک گران قیمتی می خورند، با اسپرم گران قیمتی تلقیح می شوند و بهاربند مناسبی دارند و در مقابل شما نیز انتظار تولید حداکثر شیر بر مبنای توصیه های کارشناسان خود را دارید. اما هیچ وقت به نقطه مورد نظر خود نمی رسید. علت چیست؟ آیا ممکن است دلیل آن بی توجهی شما به برخی نکات بسیار جزیی باشد؟

در تصاویر زیر برخی از این نوع بی توجهی ها نشان داده شده است. مواردی که در ظاهر ساده هستند اما بیانگر تفکر دامدار در خصوص مدیریت دامداری است. لطفا ادامه مطلب را بخوانید.

تصور کنید شما یک دامداری با ظرفیت 1000 راس گوسفند دوشا دارید. آیا موتور و پمپ شیردوشی شما مانند زیر در کنار چال شیردوشی است؟! فارغ از صدای تولید شده و ایجاد ترس و استرس در دام ها، آیا می توان طراحی سالن شیردوشی را نادیده گرفت و به سبک خود مدیریت نمود؟تصور کنید روزانه 100 تن شیر تولید می کنید. آیا بست و اتصال تجهیزات شیردوشی شما نوار لاستیکی و دستکش تلقیح خواهد بود؟!بدون شک برای رسیدن به تولید بالا، می بایست تفکر در دامداری، از سنتی به حرفه ای تغییر کند. همانطور که شخم زدن صد هکتار زمین کشاورزی با تراکتور 4 سیلندر بسیار مشقت آور است، رسیدن به جایگاه دامداری صنعتی و سودآور کردن واحد تولیدی بدون داشتن تفکر صحیح و استفاده از تجهیزات مدرن امکان پذیر نیست.


در دامداری صنعتی، تفکر جای زور زدن را گرفته است. یکی از مواردی که در همه دامداری های صنعتی مشاهده می کنید برگزاری جلساتی است که در آن دامدار با کمال خضوع از کارشناسان خود می آموزد و تصمیم گیری را به آنان می سپارد. اگر در کارهای معمول دامداری تجربه کافی ندارید لطفا از دیگران نحوه کار را بپرسید. تصمیمات شخصی گاه بهایی بسیار بسیار بیشتر از هزینه یک دقیقه مکالمه تلفنی خواهد داشت. این جمله کلیشه را به یاد بیاوریم: ندانستن عیب نیست.اگر در نظر دارید مانند بسیاری از دامداری های روز دنیا باشید، تنها استفاده از جیره مشابه و کارشناسان مشابه ایشان کارگشا نخواهد بود. تفکر شما نیز می بایست مانند یک دامدار حرفه ای باشد. نظم و ترتیب شما نیز می بایست در همین راستا باشد.

همانطور که همه گی تجربه کرده ایم و یا دیده ایم، سهل انگاری در یک کارگاه صنعتی هزینه بسیار زیادی در پی دارد. برق گرفتگی و مرگ تنها به بهانه کمتر هزینه کردن و بی دقتی، هر روز در حال اتفاق و قربانی گرفتن است. در هیچ دامداری بزرگی تجهیزات خطرساز در کنار چال شیردوشی نیست! اگر کارگر شما احساس امنیت روانی و فیزیکی نکند شما نخواهید توانست از او بهترین ش را انتظار داشته باشید.در بازدید از یک دامداری شیری صنعتی و بعد از باز کردن در خرچنگی ها، شما هیچ وقت با صحنه های زیر مواجه نمی شوید:
در واقع هر چه دامداری بزرگ تر و تعداد دام دوشا بیشتر باشد، تجهیزات جدیدتر و تمیزتر اند. علت این امر پولدار بودن و یا وسواسی بودن دامدار نیست. علت تنها تفکر حاکم بر دامداری است.

اگر شما حتی یک راس دام می دوشید و قصد دارید در آینده مالک یک دامداری بزرگ تر باشید، لطفا آموزش ببینید و با دقت به عملکرد دامدارهای موفق نگاه کنید. بهای کار اقتصادی بزرگ بدون پشتوانه فکری ورشکستگی است.

1065
0
 
5
دیدگاه ها