favorite_border
مورد علاقه ها 0

هرگز فراموش نکنید که یک گاو، گاو است

نیازهای یک گاو در طی ۸ هزار سال گذشته بسیار کم تغییر کرده است. آنچه که تغییر کرده است فهم ما نسبت به گاو و نیازهایش است. گاهی اوقات فقط لازم است که ما به نیازهای اولیه یک گاو بنگریم تا راه حل مشکلات را پیدا کنیم. یک گاو همیشه گاو است و گاو خواهد ماند. این گاو هیچ وقت مانند مرغ قدقد نمیکند و یا مانند یک اردک راه نمی رود. گاو مومو می کند، علوفه میخورد و شیر میدهد.

دامداران خسته و مستاصل شده اند از تبلیغات روزانه شرکتهایی که به آنها پیشنهاد می دهند از محصولات شان استفاده کنند تا شیر تولیدی دام ها افزایش یابد. این پیشنهادات بسیار عالی به نظر می رسند اما سوال اینجاست که آیا این محصولات واقعا تاثیر مثبتی بر تولید دام دارند؟ 

با نگاهی خوشبینانه، این کالاها ممکن است تولید دام را افزایش دهند؛ اما آیا تا بحال از خود پرسیده اید که آیا واقعا به آن محصول نیاز دارید؟ آیا با افزایش تولید، درآمد شما بیشتر می شود؟


لطقا خریدن شیر خودتان را متوقف کنید!

چرا شما باید پول زیادی برای خرید یک محصول خرج کنید اگر می توانید سودآوری خود را بدون آن نیز مدیریت کنید؟ 

ما باید بپذیریم که نرخ بالایی از کتوز، عفونت رحم، ورم پستان، جابجایی شیردان، تب شیر، مرگ گوساله نوزاد و گاوهای حذفی ناشی از خوردن اجسام خارجی و مشکلات قلبی را به واسطه تغذیه بیش از اندازه و خوراک پر انرژی ایجاد کرده ایم.

گاهی مشکل خود ما  هستیم نه دام!


لطفا به نیازهای اولیه دامها توجه کنید و ببنید چه نیاز دارند. در بعضی شرایط ما می توانیم بسیاری از مسایل را با تغییراتی ساده و کم هزینه مدیریت کنیم. برای مثال مشکل کتوز، ناشی از جیره های بسیار غنی و جابجایی های زیاد دام هاست. مساله ای که بسیار ساده و بدون نیاز به هزینه و بلکه با کاهش هزینه ها می توان از بروز آن جلوگیری کرد. 

یادآوری می شود که نیازهای اولیه گاو تغییر نکرده است. از نظر ژنتیکی توانایی هایش پیشرفت کرده است اما نیازهای اولیه اش همان است. 

ساده است که با استفاده از تکنولوژیهای جدید مانند دستگاه شیردوش شیر بیشتری به دست آوریم اما به خاطر داشته باشید اگر از تکنولوژیهای جدید استفاده می کنید (چه خوراک و چه ماشین آلات دامپروری)، نیازهای اولیه گاو را فراموش نکنید.

لطفا قبل از آنکه فن آوری جدیدی را برای حل مشکلی تهیه کنید از خود بپرسید آن مشکل چرا وجود دارد و من چگونه می توانم آن را برطرف کنم.

814
0
 
1
دیدگاه ها