favorite_border
مورد علاقه ها 0

خطاهای رایج در زمان نصب پلاک گوش

پلاک گوش را نزدیک به جمجمه نصب نکنید.
بهترین محل برای نصب پلاک گوش، بین جمجمه و قسمت بیرونی گوش است. احتمال عفونت گوش در صورت نصب پلاک نزدیک به جمجمه، می تواند بیشتر باشد. زیرا:

1- بافت گوش در قسمت نزدیک به جمجمه ممکن است برای نصب پلاک زیادی ضخیم باشد.
2- به علت کم بودن جریان هوا، زخم ناشی از پلاک زنی دیرتر بهبود می باید.


پلاک گوش را نزدیک به لبه بیرونی گوش نصب نکنید.

نصب پلاک نزدیک به لبه بیرونی گوش احتمال گیر کردن پلاک، پاره شدن گوش و جدا شدن آن را زیاد میکند.


سن دام را در زمان نصب پلاک در نظر بگیرید.

اگر در سنین نوزادی دام را پلاک گذاری می کنید، سرعت رشد بافت گوش و فاصله لبه بیرونی پلاک از قاعده گوش را در نظر بگیرید. این موضوع در پلاک های فلزی و منحنی می بایست حتما در نظر گرفته شود.شماره گوش نباید نزدیک به سیاهرگ عبوری از میان گوش دام نصب شود.

زیرا زخم اطراف سیاهرگ دیرتر بهبود میابد و زودتر دچار عفونت می شود.


از پلاک های ارزان قیمت برای دام های داشتی استفاده نکنید.
زیرا این پلاک ها از پلاستیک های ارزان تری تهیه می شوند و بعد از یک سال در برابر اشعه ماورای بنفش حالت شکننده پیدا می کنند. زمانی که پلاک گوش انعطاف پذیری خود را از دست دهد، در اثر تماس با موانع محیطی می شکند و از گوش جدا می شود.از دادن جیره های کم فیبر خودداری کنید.
برخی اعتقاد دارند زمانی که خوراک، نیاز دام به نوشخوار را تامین نکند، دام ها شروع به جویدن پلاک گوش یکدیگر می کنند. به محض اینکه یک بره شروع به جویدن پلاک کند، بقیه بره ها نیز این رفتار را تکرار می کنند.


کدام رنگ پلاک گوش بیشترین و کدام رنگ کمترین میزان دید را دارند؟
رنگ های روشن مانند سفید و زرد خواناترند و رنگ های تیره مانند قرمز، بنفش و سبز کمتر دیده می شوند.
برخی اعتقاد دارند در گله های پرورش گوسفند، رنگ سفید کمتر مورد جویدن قرار می گیرد. گرچه مبنای علمی بر این ادعا وجود ندارد اما شاید یکی از دلایل آن کمتر دیده شدن رنگ سفید در گوسفندان باشد.

چه پیشنهاداتی برای کمتر کردن ضرر ناشی از افتادن پلاک وجود دارد؟
  1. دو عدد پلاک با شماره های یکسان بر روی هر دو گوش نصب کنید.
  2. از پلاک گوش فلزی به عنوان پلاک دوم استفاده نمایید. پلاک های فلزی کمترین سطح تماس را با عوارض  محیطی دارند و میزان افتادن آن ها از گوش بسیار پایین است. همچنین در صورت نصب صحیح پلاک گوش فلزی، دام ها نمی توانند آن را بجوند و یا لمس کنند.
  3. موانع محیطی مانند فنس و توری فلزی را از محل نگهداری دام دور کنید. توری های دانه درشت فلزی دشمن شماره یک پلاک گوش هستند.
  4. دو تا سه روز بعد از پلاک زنی، محل نصب پلاک را کنترل نمایید تا زخم آن بهبود یافته باشد. باقی ماندن زخم سبب خارش گوش و تلاش دام برای جدا کردن پلاک از گوش می شود.
  5. دام را علامت گذاری کنید ( مانند تکه برداری از گوش). هیچ پلاک گوشی دایمی نیست.
1146
0
 
3
دیدگاه ها