favorite_border
مورد علاقه ها 0

بررسی سرپستان و ارتباط آن با دستگاه شیردوش

ادم سرپستان

یکی از اولین تغییرات بر روی سرپستان که ناشی از عملکرد نامناسب دستگاه شیردوش می باشد، اِدِم سرپستان می باشد. کمی اِدِم بعد از دوشش، به ویژه در گاوهای تازه زا و تلیسه ها، طبیعی است . بعد از دوشش، سرپستان ها می بایست بافت نرم و طبیعی داشته باشند.هر گونه سفت شدگی و رنگ پریدگی بر روی سرپستان، بیانگر اختلال در زمان دوشش می باشد. مانند:

  • اختلال در عملکرد لاینر شیردوشی
  • وجود اشکال در سیستم ضربان ساز و نقص در عملکرد پولساتور
  • کاهش و افزایش متناوب خلا موجود در سیستم شیردوشی و کارکرد نادرست پمپ خلا
  • ناتوانی در تامین خلا مورد نیاز برای دوشش

از آنجاییکه در زمان دوشش، لاینرها همیشه و تا پایان عمر از یک جای مشخص تا می شوند، سرپستان ها بلافاصله بعد از جدا کردن خرچنگی کمی باریک تر به نظر می رسند. اگر این فشار شدید باشد در نوک سرپستان شکاف های کوچکی ایجاد می شود که در حالت حاد می تواند منجر به ایجاد ترک های بزرگتر شود.حلقه سرپستان

اگر در قاعده سرپستان حلقه ای تشکیل شده باشد که ناشی از کارکرد نادرست شیردوشی است، به این معنی خواهد بود که در ابتدای سرپستان، مجرا برای خروج شیر از سیسترن ها تنگ شده است و شیر با تاخیر خارج می شود که منجر به افزایش زمان دوشش می شود. افزایش زمان دوشش ارتباط مستقیمی با آسیب به نوک سرپستان ها دارد.ترک خوردگی سرپستان

این حالت به ویژه در آب و هوای سرد و در کنار وزش بادهای شدید مشاهده می شود. بیماری با نصب نادرست خرچنگی تشدید می شود. همچنین کشیدن خرچنگی در پایان دوشش بدون قطع خلا می تواند این ترک ها را شدیدتر کند و منجر به جداشدن پوست سرپستان شود. اگر این ضایعه درمان نشود ترک ها فضای مناسبی برای رشد باکتری های استافیلوکوکس اورئوس و استپرتوکوکوس دیس آگالاکتیه و بروز ورم پستان خواهند بود.


خونریزی نوک سرپستان و نکروز ناشی از فشار

این عارضه ناشی از عملکرد نادرست لاینرهاست. به این صورت که لاینر به سمت قاعده سرپستان بالا می رود و فشار بر سر پستان ایجاد می شود. این مورد معمولا ناشی از پالس نامناسب دستگاه شیردوشی و در نتیجه کاهش فشار از طرف لاینر بر روی سرپستان و کاهش جریان خون در این قسمت می شود.
در موارد حاد خونریزی با بیرون زدگی اسفنکتر و افتادن پوست سرپستان همراه خواهد بود.


در موارد حادتر :

515
0
 
4
دیدگاه ها